EN

Zirkonyum Diş Nedir ?

8 Aralık 2019

Zirkonyum porselenin içinde bulunan beyaz bir alaşımdır porselene desteklik verir o yüzden sağlam bir yapısı vardır. Zirkonyumun ve porselenin tamamen beyaz bir yapısı olduğu için ışığı geçirgenliği çok iyidir doğal diş yapısına uygundur bu yüzden estetik bir yapıya sahiptir. Günümüzde her geçen gün artan estetik talepler ile birlikte ağız içinde belirli bölgelerde kullanılan materyallerin de estetik olmasına özen gösterilmeye başlanmıştır. Bu amaçla uzun yıllar metal destekli porselenler kullanılmıştır. Yalnız, bu sistemlerde ışık geçirgenliğinin olmamasından kaynaklanan doğal görünümün sağlanamaması ve zaman zaman kişide alerjik vakalara neden olması ile beraber zamanla diş etlerinde grileşmelere neden olmalarından dolayı yeni alternatifler aranmaya başlanılmıştır. Bilinen klasik diş restorasyonlarında yıllarca porselen diş altına metal destekli altyapılar kullanılmakta idi. Bu metal altyapının zamanla diş etlerine, diş dokusuna, kişinin genel vücut sağlığına ve estetik görüntüye verdiği olumsuz etkiler söz konusu olduğundan metal altyapıya alternatif geliştirilebilecek teknolojiler araştırılmaya başlandı ve önceleri tıbbın diğer alanlarında kullanılan zirkonyum, doku dostu olma özelliği ile diş hekimliğinde de kullanılmaya başlanmıştır. Diş hekimliğinde zirkonyumun kullanılması ile beraber, metal altyapıya yakın sağlamlık sağlanmıştır. Diğer materyaller gibi porselen altından yansımaması ve diş etlerinde renkleşmeye sebep olmaması ve korozyona karşı gösterdiği direnç zirkonyumun kullanımını artırmıştır. Bu yeni zirkonyum altyapı ile beraber metal kullanımındaki sağlamlık sağlanmış, kişinin biyolojisini ve dokusuna olan uyumu sayesinde metallerde görülen alerjik reaksiyonlar ortadan kalkmıştır. Işık geçirme özelliği sayesinde dişlerin doğal dişler gibi estetik kaygıları ortadan kaldırmıştır.

Metal desteksiz zirkonyum esaslı köprülerde alt yapı olarak metal yerine zirkonyum alaşım kullanılır ki bu materyal beyaz renkli, daha dayanıklı ve sağlam, estetik görüntüye sahip olan bir materyaldir. Bir veya birden fazla diş eksikliğinde komşu dişlerin küçültülüp özel kaplamalardan destek alınarak ara boşlukların doldurulması işlemidir. Herhangi bir diş kaybında komşu dişlerde boşluk olan yere doğru hareketlenme başlar, sonuçta yandaki dişlerde diş eti problemleri, kemik kayıpları, estetik bozulma ve çiğneme kuvvetinde azalma gibi problemler olur. Eğer bu boşluk uzun süre tedavi edilmez ise ( implant veya köprü vasıtası ile) komşu dişler de kaybedilebilir. Bu tedavi yapılırken, anestezi ile diş hazırlıkları yapılır ve diş ölçüsü alınır. Bir sonraki aşamaya kadar boşluk olmaması için geçici dişler diş yüzeylerine yapıştırılır, böylece dişlerdeki hassasiyet te engellenmiş olur. Sonrasında, laboratuarda hazırlanan altyapı prova ile diş eti uyumu kontrol edilir. Son aşamada ise estetik prova yapılır. Yapıştırma işlemi öncesinde en başta karar verilen ve olması gereken diş rengi ve formu şeklinde hazırlanan maketler dişlerin üzerinde yüze ve ağız yapısına göre ayarlanır ve kontroller yapılarak bitim aşamasına gelinir. Bu tedavi yaklaşık 7-10 gün sürmektedir. Özellikle son 10 yıl içinde diş hekimliğinde yoğun olarak kullanılan zirkonyum sayesinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Bu materyal, normal kron kaplamalara alternatif olarak kullanılmaya başlanmıştır, normalde diş hekimliğinde metal üzerine porselen çalışmalar yapılırken, zirkonyum zamanla metalin yerini almayı başarmış, diş ve doku dostu, daha sağlam olduğundan ve beyaz yapısı ile estetik görüntü sağlayan bir materyaldir. Ağzında diş eksikliği olan ve protez yaptırmak isteyen kişilerde kullanılır. Kron köprü çalışmalarının yanı sıra implant üstü protezlerde de kullanılabilir. Zirkonyum materyalinin üstü porselen ve seramikle kapatılır, estetik açıdan başarıl sonuçlar edinilmiştir. Asıl en önemli özelliği ise doku dostu olmasıdır . Zirkonyum alt yapı üzerine uygulanan porselen diş formların kişide daha fazla estetik kazanç sağladığı için daha fazla tercih edilen tedavi şekli olmuştur. Metal destekli köprülere göre daha doğal dururlar. Çiğneme basıncına göre oldukça dayanıklıdır, diş renginde olduğundan diş etinden gri olarak yansımazlar.

Estetik yapısı ile doğal dişlerden ayırt edilmesi oldukça güçtür. Işık geçirgenlikleri vardır. Metal destekli porselenlerde özellikle gün ışığında ve fotoğraf flaşın da oluşan opak görüntü zirkonyum porselenlerde oluşmaz. Çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir mat görüntü ve yapaylık vardır. Zirkonyum dişler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer estetik oluşturur. Ant i-alerjik materyallerdi. Diş eti hastalıklarında ve dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez. Metal destekli porselenlerde zamanla dişeti metal rengini alarak porselen başlangıç noktaları ile dişeti arasında gri renkte bir hat oluşur. Zirkonyum alt yapılı porselenlerde böyle bir sorun görülmez. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Isı yalıtıcı özellikleri çok iyi olduğundan soğuk sıcak hassasiyetini önlerler.

https://yigitdis.com/wp-content/uploads/2023/04/yigit_logo_beyaz.png

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amacıyla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.

bt_bb_section_top_section_coverage_image